Vezi care au fost cei mai buni sportivi din județul Hunedoara în anul 2014

Vezi care au fost cei mai buni sportivi din județul Hunedoara în anul 2014

DISCIPLINE SPORTIVE OLIMPICE

1. MUNTEANU Andreea Eugenia, Senioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică Nanning, CHINA, 03-12.10.2014;
– Campioană Europeană cu echipa la Campionatul European de Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Medaliată cu aur la concursurile internaționale de gimnastică artistică de la Avoine, FRANȚA, 19.04.2014 și Esolo, ITALIA, 22,23.03.2014;
– Dublă Campioană națională la bârnă și cu echipa;
– Vicecampioană națională la sol.

2. STĂNILĂ Alina Ștefania, Senioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică
Nanning, CHINA, 03-12.10.2014;
– Campioană Europeană cu echipa la Campionatul European de Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Medaliată cu aur la concursul internațional de gimnastică artistică de la Avoine, FRANȚA, 19.04.2014;
– Campioană națională cu echipa, vicecampioană națională la individual compus și medaliată cu bronz la sol și sărituri.

3. OCOLIȘAN Anamaria, Daniela, Senioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică
Nanning, CHINA, 03-12.10.2014;
– Campioană Europeană cu echipa la Campionatul European de Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Campioană națională cu echipa și medaliată cu bronz la sărituri și paralele.

4. JURCA Laura , Junioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Vicecampioană Europeană la individual compus, medaliată cu bronz la echipe și sărituri la Campionatul European de Junioare Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Locul IV la sărituri și sol la Jocurile Olimpice ale Tineretului de la Nanning, CHINA, 16-18.08.2014;
– Medaliată cu argint – echipe și sol, bronz – sărituri la concursul internațional de gimnastică artistică de la Esolo, ITALIA, 22,23.03.2014;
– Medaliată cu aur – echipe și bronz – individual compus la concursul internațional de gimnastică artistică de la Avoine, FRANȚA, 19.04.2014.

5. IRIDON Andreea Maria, Junioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Vicecampioană Europeană la bârnă și sol, medaliată cu bronz la echipe la Campionatul European de Junioare Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Medaliată cu argint – echipe și bronz – bârnă la concursul internațional de gimnastică artistică de la Esolo, ITALIA, 22,23.03.2014;
– Medaliată cu aur la echipe și individual compus la concursul internațional de gimnastică artistică de la Avoine, FRANȚA, 19.04.2014;
– Vicecampioană națională la paralele și medaliată cu bronz la individual compus și bârnă.

6. NICOLAESCU Oana, Junioară, SCM DEVA, Judo

Antrenor: ENACHE Ramona

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul VII (asimilat VI) la Campionatul Mondial de Judo, Juniori U21, Fort Lauderdale, SUA, 22-26.10.2014;
– Medaliată cu aur la Cupa Europeană de Judo Juniori de la Lignano, ITALIA, 26,27.04.2014;
– Locul V (asimilat IV) la Cupa Europei de Judo Juniori de la Praga, CEHIA, 26,27.07.2014;
– Locul VII (asimilat VI) La Cupa Europei de Judo Juniori de la Paks, UNGARIA, 12,13.07.2014;
– Medaliată cu Bronz la Campionatele Naționale de Judo Juniori.

7. MARINCU Florentina Costina, Junioară, CNS CETATE DEVA, Atletism

Antrenor: ALEXE Nicolae

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Medaliată cu argint la Grand Prix-ul de la Praga, CEHIA, 25.02.2014;
– Medaliată cu argint și bronz la Campionatele Internaționale de la Cluj, ROMANIA, 06.06.2014;
– Campioană și vicecampioană națională de seniori la viteză și lungime;
– Campioană și vicecampioană națională de tineret la viteză și lungime;
– Dublă campioană națională de juniori la viteză și lungime.

8. DOBONDI Sorin, Junior, CSS HUNEDOARA, Box

Antrenor: CAPTARI Ilie

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul V la Campionatele Europene de Tineret de la Zagreb – CROATIA
19-26.10.2014;
– Medaliat cu aur la Cupa României de Tineret.

9. DELIU Andrei Răzvan, Junior, SCM DEVA, Atletism

Antrenor: BUCUR Florin

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul IV la Campionatul Balcanic de Atletism Seniori, Pitești, ROMÂNIA, 26 – 27.07.2014;
– Medaliat cu argint la Campionatele Internaţionale de Atletism, Cluj Napoca, ROMÂNIA, 06.06.2014;
– Campion Național de Seniori, sală și aer liber;
– Campion Național de Tineret, sală și aer liber.

10. BĂDEAȚĂ Alexandru Sorin , Junior, CSS HUNEDOARA, Natație

Antrenor: BĂJAN Anca

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion național de seniori la 400m mixt și medaliat cu bronz la 200 m mixt – Bazin de 25 m;
– Campion național de seniori la 400m mixt și medaliat cu bronz la 200 Bazin de 25 m;
– Vicecampion național la 400 m mixt și medaliat cu bronz la 200 mixt Bazin olimpic;
– Campion național de juniori 400m mixt, vicecampion național la 200m spate, 200m mixt, 50m spate, 100m mixt și medaliat cu bronz la 100m spate – Bazin 25m;
– Campion național de juniori la 400m mixt, 200m mixt, vicecampion național la 100 și 200m spate – Bazin olimpic.

10. BĂNCILĂ Simona, Senioară, SCM DEVA, Tir cu Arcul

Antrenor: HABIAN Viorel

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campioană Națională Outdoor, individual și cu echipa;
– Vicecampioană Națională Indoor;
– Medaliată cu Aur la Cupa României – seniori.

DISCIPLINE SPORTIVE NEOLIMPICE

1. GHERGHEL Ana Maria, Tineret, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal – Tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– 5 Titluri de Campioană Mondială de Seniori la simplu, dublu, triplu, dublu mixt, triplu mixt, la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014;
– 2 Titluri de Campioană Mondială de Tineret la dublu mixt, triplu mixt la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014.

2. RIZESCU Anamaria, Tineret, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal-tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– 2 Titluri de Campioană Mondială de Seniori la dublu, triplu, la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014,
– 2 Titluri de Campioană Mondială de Tineret la dublu mixt, triplu mixt la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014.

3. VORNICU Răzvan, Junior, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal-tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion Mondial de Tineret la triplu mixt, la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014,
– 3 Titluri de Campion Mondial de Juniori la simplu, dublu și triplu la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014.

4. BIVOLARU Letiția, Tineret, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal-tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campioană Mondială de Seniori la triplu, Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014.

4 .LICA Mariana, Tineret, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal-tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campioană Mondială de Seniori la triplu mixt, Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014.

5. PÂRVA Cosmin Gabriel, Junior, CS EXTREM FIGHTING VULCAN, Kempo

Antrenor: MÂRZA Florin

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Vicecampion Mondial de Juniori la, full kempo și knockdown, medaliat cu Bronz proba submission kempo la Campionatul Mondial de Kempo de la Budapesta, UNGARIA, 22-27.04.2014,
– Vicecampion European de Juniori la pankration și medaliat cu Bronz la proba pankration No-Gi, la Campionatele Europene de Kempo Juniori de la București, ROMANIA, 27-29.06.2014.

6. DANILIUC Andra, Junioară, CS HEIAN DEVA, Karate WKC

Antrenor: BIJI Marius

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campioană Europeană de Seniori, kata shito-ryu individual, la CAMPIONATUL EUROPEAN KARATE WKC, Verona, ITALIA, 13-14.06.2014,
– 2 titluri de Campioană națională de seniori.

7. POPOVICI Daniel, Junior, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal Tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion Mondial de Juniori la dublu la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014;
– 4 titluri de Campion național de juniori.

7. LICA David, Junior, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal Tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion Mondial de Juniori la triplu la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014;
– 4 titluri de Campion național de juniori.

8. BOZAN Valentin, Junior, CS COBRA DEVA, Taekwon Do ITF

Antrenor: AMBRUȘ Iosif

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion European la proba power echipe, vicecampion european spargeri forta echipe și medaliat cu Bronz, lupta individual, la Campionatul European de Taekwondo ITF – Juniori de la Riccione, ITALIA, 24-27.04.2014.

9. POP Alexandra Victoria, Senioară, CSM JIUL PETROȘANI, Karate

Antrenor: POLIFRONIE Radu

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Medaliată cu Bronz la Campionatul European de Seniori de la Nove Zamky SLOVACIA, 14-15.06.2014,
– Vicecampioană națională de senioare și medaliată cu Bronz la kumite individual.

10. SEBESI Robert Mikloș, Junior, CSM JIUL PETROȘANI, Karate

Antrenor: POLIFRONIE Radu

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion European la Campionatul European de karate de la Nove Zamky SLOVACIA, 14-15.06.2014,
– Campion național de juniori la individual și echipe, medaliat cu Bronz la kumite individual.

Recomandari

Alte Articole