Jurizarea concursurilor „Convinge-mă să citesc!” şi „Portretul bibliotecarului”, din cadrul evenimentului cultural „Noaptea Bibliotecilor”, organizate de Biblioteca Municipală, sub patronajul Primăriei Municipiului Hunedoara, a luat sfârşit şi în după-amiaza zilei de 16 octombrie au fost premiaţi câştigătorii de către membrii juriului.

Jurizarea concursurilor organizate de Biblioteca Municipală, sub patronajul Primăriei Hunedoara, cu ocazia evenimentului cultural „Noaptea bibliotecilor”, a luat sfârsit si în după-amiaza zilei de 16 octombrie au fost premiati câstigătorii de către membrii juriului, olimpici nationali la limba si literatura română: Nicoleta Nechita, Andrei Lazăr, Mihai Pavel – Colegiul National „Iancu de Hunedoara”, Bogdan Damian – Colegiul National de Informatică „Traian Lalescu” si Andor Hărău – Colegiul Economic „Emanuil Gojdu”. Iată stigătorii concursului „Convinge-mă să citesc!”, pe sectiuni:

liceu

Premiul I – Cristea Daria – Colegiul Economic „E. Gojdu”

Premiul al II-lea – Molnar Sandra Beatrice – Colegiul Economic „E. Gojdu”

Premiul al III-lea – Acozmulesei Ciprian Virgil – C.N.I. „Traian Lalescu”

Mentiune – Mihuta Alexandra – C.N. „Iancu de Hunedoara”

gimnaziu

Premiul I – Lăzureanu Raluca-Bogdana – C.N. „Iancu de Hunedoara”

Premiul al II-lea – Maciovan Iulia – C.N. „Iancu de Hunedoara”

Premiul al III-lea – Pascotescu Iuliana – Colegiul Economic „E. Gojdu”

MenŃiune – Chirilă Luisa – Colegiul Economic „E. Gojdu”

stigătorii concursului de desene/ pictură/ grafică sunt următorii:

Premiul I – Betina Dumitrascu – C.N.I. „Traian Lalescu”

Premiul al II-lea – Alexandru Dan – Colegiul Economic „E. Gojdu”

Premiul al III-lea – Major Bianca – C.N.I. „Traian Lalescu”

MenŃiune – Alexandra Pintea – C.N.I. „Traian Lalescu”

Premii speciale – caricatură si fluturasi „Noaptea bibliotecilor” – Andra Alexa, Chirilă Luisa,

Iuliana Pascotescu, Georgiana Postelnicu – Colegiul Economic „E. Gojdu”

Felicităm liceenele talentate care au realizat afisele evenimentului: Betina Dumitrascu –

C.N.I. „Traian Lalescu”, Diana Oprisan, Alexandra MihuŃa – C.N. „Iancu de Hunedoara”,

Teodora Ursu – Colegiul Economic „E. Gojdu”.