DISCIPLINE SPORTIVE OLIMPICE

1. MUNTEANU Andreea Eugenia, Senioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică Nanning, CHINA, 03-12.10.2014;
– Campioană Europeană cu echipa la Campionatul European de Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Medaliată cu aur la concursurile internaționale de gimnastică artistică de la Avoine, FRANȚA, 19.04.2014 și Esolo, ITALIA, 22,23.03.2014;
– Dublă Campioană națională la bârnă și cu echipa;
– Vicecampioană națională la sol.

2. STĂNILĂ Alina Ștefania, Senioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică
Nanning, CHINA, 03-12.10.2014;
– Campioană Europeană cu echipa la Campionatul European de Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Medaliată cu aur la concursul internațional de gimnastică artistică de la Avoine, FRANȚA, 19.04.2014;
– Campioană națională cu echipa, vicecampioană națională la individual compus și medaliată cu bronz la sol și sărituri.

3. OCOLIȘAN Anamaria, Daniela, Senioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul IV cu echipa, la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică
Nanning, CHINA, 03-12.10.2014;
– Campioană Europeană cu echipa la Campionatul European de Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Campioană națională cu echipa și medaliată cu bronz la sărituri și paralele.

4. JURCA Laura , Junioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Vicecampioană Europeană la individual compus, medaliată cu bronz la echipe și sărituri la Campionatul European de Junioare Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Locul IV la sărituri și sol la Jocurile Olimpice ale Tineretului de la Nanning, CHINA, 16-18.08.2014;
– Medaliată cu argint – echipe și sol, bronz – sărituri la concursul internațional de gimnastică artistică de la Esolo, ITALIA, 22,23.03.2014;
– Medaliată cu aur – echipe și bronz – individual compus la concursul internațional de gimnastică artistică de la Avoine, FRANȚA, 19.04.2014.

5. IRIDON Andreea Maria, Junioară, CNS CETATE DEVA, Gimnastică artistică

Antrenori: POPA Adela, COROIU Ioan

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Vicecampioană Europeană la bârnă și sol, medaliată cu bronz la echipe la Campionatul European de Junioare Gimnastică Artistică, Sofia, BULGARIA, 12-18.05.2014;
– Medaliată cu argint – echipe și bronz – bârnă la concursul internațional de gimnastică artistică de la Esolo, ITALIA, 22,23.03.2014;
– Medaliată cu aur la echipe și individual compus la concursul internațional de gimnastică artistică de la Avoine, FRANȚA, 19.04.2014;
– Vicecampioană națională la paralele și medaliată cu bronz la individual compus și bârnă.

6. NICOLAESCU Oana, Junioară, SCM DEVA, Judo

Antrenor: ENACHE Ramona

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul VII (asimilat VI) la Campionatul Mondial de Judo, Juniori U21, Fort Lauderdale, SUA, 22-26.10.2014;
– Medaliată cu aur la Cupa Europeană de Judo Juniori de la Lignano, ITALIA, 26,27.04.2014;
– Locul V (asimilat IV) la Cupa Europei de Judo Juniori de la Praga, CEHIA, 26,27.07.2014;
– Locul VII (asimilat VI) La Cupa Europei de Judo Juniori de la Paks, UNGARIA, 12,13.07.2014;
– Medaliată cu Bronz la Campionatele Naționale de Judo Juniori.

7. MARINCU Florentina Costina, Junioară, CNS CETATE DEVA, Atletism

Antrenor: ALEXE Nicolae

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Medaliată cu argint la Grand Prix-ul de la Praga, CEHIA, 25.02.2014;
– Medaliată cu argint și bronz la Campionatele Internaționale de la Cluj, ROMANIA, 06.06.2014;
– Campioană și vicecampioană națională de seniori la viteză și lungime;
– Campioană și vicecampioană națională de tineret la viteză și lungime;
– Dublă campioană națională de juniori la viteză și lungime.

8. DOBONDI Sorin, Junior, CSS HUNEDOARA, Box

Antrenor: CAPTARI Ilie

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul V la Campionatele Europene de Tineret de la Zagreb – CROATIA
19-26.10.2014;
– Medaliat cu aur la Cupa României de Tineret.

9. DELIU Andrei Răzvan, Junior, SCM DEVA, Atletism

Antrenor: BUCUR Florin

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Locul IV la Campionatul Balcanic de Atletism Seniori, Pitești, ROMÂNIA, 26 – 27.07.2014;
– Medaliat cu argint la Campionatele Internaţionale de Atletism, Cluj Napoca, ROMÂNIA, 06.06.2014;
– Campion Național de Seniori, sală și aer liber;
– Campion Național de Tineret, sală și aer liber.

10. BĂDEAȚĂ Alexandru Sorin , Junior, CSS HUNEDOARA, Natație

Antrenor: BĂJAN Anca

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion național de seniori la 400m mixt și medaliat cu bronz la 200 m mixt – Bazin de 25 m;
– Campion național de seniori la 400m mixt și medaliat cu bronz la 200 Bazin de 25 m;
– Vicecampion național la 400 m mixt și medaliat cu bronz la 200 mixt Bazin olimpic;
– Campion național de juniori 400m mixt, vicecampion național la 200m spate, 200m mixt, 50m spate, 100m mixt și medaliat cu bronz la 100m spate – Bazin 25m;
– Campion național de juniori la 400m mixt, 200m mixt, vicecampion național la 100 și 200m spate – Bazin olimpic.

10. BĂNCILĂ Simona, Senioară, SCM DEVA, Tir cu Arcul

Antrenor: HABIAN Viorel

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campioană Națională Outdoor, individual și cu echipa;
– Vicecampioană Națională Indoor;
– Medaliată cu Aur la Cupa României – seniori.

DISCIPLINE SPORTIVE NEOLIMPICE

1. GHERGHEL Ana Maria, Tineret, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal – Tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– 5 Titluri de Campioană Mondială de Seniori la simplu, dublu, triplu, dublu mixt, triplu mixt, la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014;
– 2 Titluri de Campioană Mondială de Tineret la dublu mixt, triplu mixt la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014.

2. RIZESCU Anamaria, Tineret, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal-tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– 2 Titluri de Campioană Mondială de Seniori la dublu, triplu, la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014,
– 2 Titluri de Campioană Mondială de Tineret la dublu mixt, triplu mixt la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014.

3. VORNICU Răzvan, Junior, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal-tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion Mondial de Tineret la triplu mixt, la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014,
– 3 Titluri de Campion Mondial de Juniori la simplu, dublu și triplu la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014.

4. BIVOLARU Letiția, Tineret, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal-tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campioană Mondială de Seniori la triplu, Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014.

4 .LICA Mariana, Tineret, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal-tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campioană Mondială de Seniori la triplu mixt, Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia CIPRU, 18-24.10.2014.

5. PÂRVA Cosmin Gabriel, Junior, CS EXTREM FIGHTING VULCAN, Kempo

Antrenor: MÂRZA Florin

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Vicecampion Mondial de Juniori la, full kempo și knockdown, medaliat cu Bronz proba submission kempo la Campionatul Mondial de Kempo de la Budapesta, UNGARIA, 22-27.04.2014,
– Vicecampion European de Juniori la pankration și medaliat cu Bronz la proba pankration No-Gi, la Campionatele Europene de Kempo Juniori de la București, ROMANIA, 27-29.06.2014.

6. DANILIUC Andra, Junioară, CS HEIAN DEVA, Karate WKC

Antrenor: BIJI Marius

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campioană Europeană de Seniori, kata shito-ryu individual, la CAMPIONATUL EUROPEAN KARATE WKC, Verona, ITALIA, 13-14.06.2014,
– 2 titluri de Campioană națională de seniori.

7. POPOVICI Daniel, Junior, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal Tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion Mondial de Juniori la dublu la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014;
– 4 titluri de Campion național de juniori.

7. LICA David, Junior, CS COMEXIM LUPENI, Fotbal Tenis

Antrenor: DRUNCEA Dima

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion Mondial de Juniori la triplu la Campionatul Mondial de Fotbal Tenis, Nicosia, CIPRU, 18-24.10.2014;
– 4 titluri de Campion național de juniori.

8. BOZAN Valentin, Junior, CS COBRA DEVA, Taekwon Do ITF

Antrenor: AMBRUȘ Iosif

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion European la proba power echipe, vicecampion european spargeri forta echipe și medaliat cu Bronz, lupta individual, la Campionatul European de Taekwondo ITF – Juniori de la Riccione, ITALIA, 24-27.04.2014.

9. POP Alexandra Victoria, Senioară, CSM JIUL PETROȘANI, Karate

Antrenor: POLIFRONIE Radu

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Medaliată cu Bronz la Campionatul European de Seniori de la Nove Zamky SLOVACIA, 14-15.06.2014,
– Vicecampioană națională de senioare și medaliată cu Bronz la kumite individual.

10. SEBESI Robert Mikloș, Junior, CSM JIUL PETROȘANI, Karate

Antrenor: POLIFRONIE Radu

Principalele rezultate sportive în anul 2014:
– Campion European la Campionatul European de karate de la Nove Zamky SLOVACIA, 14-15.06.2014,
– Campion național de juniori la individual și echipe, medaliat cu Bronz la kumite individual.